Od roku 2010 platí nový zákon, který ukládá policistům povinnost provést dechovou zkoušku při každé běžné silniční kontrole. Mnoho řidičů se rozhodlo investovat do alkoholtesteru. Některé informace o výběru alkoholtesteru se můžete dozvědět v článku Alkohol tester do povinné výbavy?
Provedené výzkumy ukazují, že i policejní alkoholtestery se mohou mýlit a to dokonce rozsahu 0,7 - 2,3 promile. Při výběru alkohol testeru dbejte zejména na vyměnitelné čidlo a možnost používat hygienické náustky pro alkoholtestery. Hlavní kritérium pro výběr alkoholetesteru je jeho schopnost odhalit malé množství alkoholu v krvi. Kvalitní alkohol tester musí odhalit i velmi nízké hladiny těsně nad 0 promile alkoholu v krvi. Policejní statistiky prokazují, že řidič e s alkoholem v krvi od 0,3 do 0,9 promile je ohrožen nehodou sedmkrát více než střízlivý řidiče. Pokud jste se rozhodli alkohol tester zakoupit, doporučujeme vyhnout se nejlevnějším přístrojům v cenách okolo několika set korun. Alkohol tester může sloužit k měření alkoholu v krvi, pokud je zřejmé, že jedinec je "pod vlivem", ale podstatnější je schopnost alkohol testeru změřit zbytkový alkoholu ráno, případně vyloučit i nepatrnou hladinu alkoholu po požití malého množství alkoholu. Je ovšem důležité pomatovat na to, že dechová zkouška ať již na našem domácím nebo policejních alkoholtesterech je orientační, přesné množství alkoholu v krvi stanoví až rozbor krve. Nikdy nefoukejte do alkohol testeru bezprostředně po požití alkoholu.
Alkohol tester je možné poškodit, velkou koncentrací alkoholu v ústech se znehodnotí čidlo. Čidlo alkohol testeru je nutno pravidelně kalibrovat. Důležitý je také způsob používání alkohol testeru. Alkohol tester nevystavujte slunci, vlhkosti prašnému prostředí a otřesům.
Kalibrace alkohol testeru je doporučena po cca 200-500 měřeních nebo po šesti až dvanácti měsících používání. U některých typů alkohol testerů je kalibrace v záruční době povinná pod hrozbou ztráty záruky. Výrobci alkohol testerů kalibraci považují za povinný servisní úkon.