Od začátku roku si mohou majitelé nemovitostí své komíny čistit sami, stále však potřebují potvrzení od odborníka. „Jednou za rok je třeba zavolat kominíka, který komín prohlédne a buď ho vyčistí nebo napíše kontrolní zprávu,“ vysvětluje kominík František Kroupa z Kalenic. Před vydáním kontrolní zprávy odborník zkontroluje požární bezpečnost, technické parametry komína, to znamená, aby byl dostatečně velký průduch a podobně.
Cena za kontrolu komínu se pohybuje zhruba od tří do pěti stovek. Pokud ale majitel domu nebude mít kontrolní zprávu, může ho to přijít daleko dráž, může dostat pokutu až 25 000 korun. Kontrolní zprávy může kdykoli zkontrolovat stavební nebo obecní úřad. Pro kominíky se s novým zákonem mění především to, že už nedělají pouze své řemeslo, ale nevyhnou se ani úředničině. „Je to daleko víc papírování. Musím to u lidí sepsat, pak přijdu domů a úřaduji. Chodím s kufříkem, což není pro naše povolání úplně typické,“ říká kominík. Kdy vyčistit komín? komín
Komín - Autor: Deník/ Petr Bernard
Čištění komínů má být prevence. „Člověk by neměl čekat, až začne komín špatně táhnout, ale čistit ho pravidelně, aby tomu předešel,“ upozorňuje Kroupa. Nejvíc práce mají kominíci pochopitelně během zimy, zato v létě kolikrát nemají co dělat. Přesto by se jich v regionu zřejmě uživilo víc. Ale kam se jít učit kominíkem? Na Táborsku tento obor v nabídkách škol není, jediným učilištěm, kde je možné se oboru naučit, je Integrovaná střední škola stavební v Českých Budějovicích.
„Poprvé jsme obor otevřeli v tomto školním roce. V prvním ročníku máme deset učňů. Jsme rádi, že se vůbec přihlásili, ale věřím, že až se informace o oboru víc rozkřikne, bude zájem větší,“ říká ředitel školy Pavel Veselý. Kominíkem se učeň stane za tři roky. Nový obor dotuje Jihočeský kraj. Pokud učni plní řádně své školní povinnosti, dostávají stipendium. „V prvním ročníku jsou to tři stovky měsíčně, v druhém čtyři a ve třetím pět,“ dodal ředitel Veselý. Na opravdovou střechu se poprvé dostanou až ve druhém ročníku. Během prvního, kdy se naučí komín postavit i vyvložkovat, využívají ve škole pouze „cvičný“ domek. Kominíci
S výučním listem v kapse a se vstupem do cechu se mohou pustit hned do praxe, a to i s oprávněním podepisovat kontrolní zprávu. Když majitel domu čištění komínu podcení, může mu vyhořet celý dům. „Paradoxně mladší lidé toto podceňují, protože hodně pracují a nemají čas. Starší důchodci se o komín starají lépe,“ říká veselský kominík Jan Bartoň. Z pohledu krajské statistiky tímto způsobem vzniklo za rok 2009 v Jihočeském kraji celkem 21 požárů se škodou 2,8 milionu korun. Následující rok si do evidence zapsal 23 požárů se škodou 1,2 milionu korun. Proto je dobré mít na paměti, že kominík odjakživa nosí lidem štěstí.