V prostorách, kde je provozován kotel, karma či jiný spotřebič spalující kyslík, existuje zvýšené riziko zvýšení koncentrace oxidu uhelnatého. Zejména v obytných prostorách a tím více v prostorách, kde se spí, je proto velmi žádoucí zajistit nejen větrání, ale i účinnou signalizaci nadměrného obsahu oxidu uhelnatého v místnosti. Taková řešení existují v podobě elektronických detektorů CO a měřících zařízení CO, jejichž pořizovací cena se pohybuje v rozmezí od 800 Kč výše. Je to velmi nepatrná cena za zdraví nebo život. Tato zařízení jsou konstruována k trvalému monitorování a detekci zvýšené koncentrace CO v prostředí obytných prostor a podle stavu zamoření vydávají výstražný alarm.
Detektory CO signalizují překročení maximální úrovně CO v prostředí jak opticky (indikací například LED diody) tak akusticky (hlasitě pulsujícím signálem o síle až 85 dB). Měřící zařízení CO jsou pak vybavovány moderními prvky, jako jsou mikroprocesory, které kontrolují stav senzoru, baterií i vnitřních obvodů, systémy automatického monitorování ovládání účinnosti zařízení, LCD displeji zobrazujícími aktuální úroveň koncentrace oxidu uhelnatého v monitorovaném prostoru, elektrochemickými senzory nové generace se zárukou a životností až 7 let. Integrované napájecí baterie umožňují umístění zařízení v optimální pozici a také poskytují ochranu pro případ výpadku proudu v síti.
Díky speciální konstrukci je možné zařízení instalovat svépomocí na stěnu místnosti nebo jednoduše umístit na rovné povrchy, jako je například noční stolek, polička apod. V ideálním případě se doporučuje detektor CO instalovat v každé místnosti, ve které je provozován palivový spotřebič. Detektor CO by rozhodně neměl chybět v místnosti pro spaní, v místnosti, kde jsou spotřebiče bez komínu nebo kouřovodu a v místnostech s častým výskytem osob. V ložnici se detektor CO umisťuje co nejblíže k místu spánku v blízkosti hlavy a co nejdále od spotřebiče. Vždy však musí být nejméně jeden až tři metry od topidla.
Kritéria pro výběr detektoru CO
Základním kriteriem pro správný výběr zařízení by rozhodně neměla být cena, ale to zda-li je výrobek náležitě označen, protože pouze takovéto zařízení nám dává možnost bezstarostného spánku a jistotu, že mu můžeme svěřit jak život svůj, tak našich nejbližších. Měřící zařízení a detektory pro zjištění přítomnosti oxidu uhelnatého, které nemají značku shody podle ČSN, EN 50291, by neměly být prodávány!
Často jsou dodavateli uváděny informace týkající se senzoru, které udávají, že je vyroben v souladu s platnými normami nebo že je senzor kalibrován (certifikován) v souladu s platnými normami. Tato formulace neznamená, že tyto zařízení splňují všechny požadavky těchto norem. Tyto informace mohou zákazníka zmást a uvést v omyl. Přístroje jsou testovány nezávislým certifikačním orgánem, jehož logo by mělo být společně s výsledkem potvrzení normy uvedeno v průvodní dokumentaci výrobku (např. na obalu či v manuálu k použití výrobku). Jestli že si nejste jisti správným označením výrobku, doporučujeme poradit se z odborníky nebo využít technické podpory.
Co se dalších funkcí zařízení týče, určitě je výhodou, pokud je zařízení vybaveno displejem, takovéto měřící zařízení CO pak svému uživateli oznamuje nejen nebezpečí akusticky a vizuálně s aktuálním výsledkem naměřených hodnot nebezpečného oxidu uhelnatého, ale také celou řadu dalších informací jako například slabé baterie, informace paměti, konec životnosti zařízení a pod. (modely Kidde, FireAngel či Safe).