Křtiny patří k našim nejstarším poutním místům. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili sv. Cyril a Metoděj i jejich žáci. Odtud je odvozeno i latinské jméno Křtin - Vallis Baptismi - údolí křtu. První písemná zpráva o Křtinách je papežská listina z roku 1237. Roku 1299 udělil moravský biskup četné odpustky křtinským poutníkům, což přispělo ke zvýšení popularity Křtin jako poutního místa. Za husitských válek i pozdějších válečných událostí naše místo velmi utrpělo, ale nezaniklo.
Největší rozkvět prožívaly Křtiny v 17. století. Tehdy se staly poutním střediskem celé Moravy, neboť podle záznamů farní kroniky přicházelo do Křtin mnohdy 30 000 - 40 000 poutníků. Řádovým bratřím usazeným v tehdejším klášteře vypomáhalo až sto dalších pomocných kněží. Takovému množství návštěvníků Křtin nevyhovovala kapacita tehdejších dvou menších kostelů, proto byla v létech 1728 - 1750 vystavěna nová velkolepá svatyně. Návrh výstavby kostela vypracoval nejvýznačnější barokní architekt své doby - Giovanni Santini. Svou výzdobou i architektonickým pojetím je křtinská svatyně právem nazývána perlou Moravy - dodnes je náš kostel důkazem důležitosti a významu Křtin v 18.a 19. století.
Ve středu zájmu mnoha křtinských poutníků je i milostná socha, která je pokládána za divotvornou. Její původ je zahalen rouškou tajemství - kámen, z něhož je vytvořena pochází pravděpodobně z Francie, socha samotná je však dílem slovanských sochařů. Dodnes je nazývána Scutum Moraviae - Záštita Moravy. V dnešní době je kostel náročně renovován tak, aby mu mohl být přiznán titul Baziliky minor. I Křtiny samotné prošly mnoha změnami - seznamte se i Vy při procházce Křtinami s překrásným prostředím naší obce.