Jim Brewer na olympiádě, tehdy a dnes | Maywood, stát Illinois, USA • 8. srpna 2012 |
Jim Brewer, bývalý střední útočník NBA a člen olympijského teamu basketbalu mužů v roce 1972, vzpomíná na sportovní soutěžení na hrách v Mnichově a na směr, kterým se jeho život od té doby ubírá.
Pro Jima Brewera z Maywoodu ve státě Illinois představují olympijské hry více než jen vzrušující zážitky ze sledování špickových výkonů sportovců. Před čtyřiceti lety byl Jim Brewer členem Amerického teamu basketbalu na Mnichovské olympiádě. To, co začalo jako nejšťastnější okamžik jeho života, bylo následně zmařeno pocity marnosti a žalu.
"Olympiáda je o opravdové lidskosti," říká Brewer. "Celý svět je tam na jednom místě a všichni ti sportovci se vzájemně respektují."
V Mnichově ovšem Brewer stanul tváří v tvář tragedii a nespravedlnosti, když 11 členů Izraelského olympijského teamu zemřelo při teroristickém útoku.
Osobně byl pak také sám zaskočen rozhodnutím, které udělalo z finálového zápasu v basketbalu mužů něco, o čem se často hovoří jako o "nejkontroverznějším zápase mezinárodní historie basketbalu." Team USA, nadšený z jejich vítězství 50:49 v posledních třech vteřinách zápasu, nakonec přišel o své zlato ve prospěch Sovětského svazu. Neoprávněným zásahem od stolku zapisovatelů výsledků bylo nařízeno, aby se ty poslední tři vteřiny hrály podruhé a tak team Sovětského svazu nakonec vyhrál 51:50.
Po úspešném zakončení studia na Univerzitě Minnesota, pokračoval Brewer jako hráč NBA dalších devět let včetně mistrovské sezóny s teamem Los Angeles Lakers. Ale úspěch mu nepřinesl všechno po čem toužil - něco mu stále scházelo.
"Prostě jsem nebyl spokojen," říká. "Moje kariéra byla fajn, ale v mém osobním životě to bylo jen tak tak."
Jim začal číst knihy o svépomoci a v roce 1979 narazil na Dianetiku: Moderní vědu o duševním zdraví od L. Rona Hubbarda.
"Za sebe musím říci, že ta kniha dává obrovský smysl - to jak vysvětluje mysl, tělo a duchovní stránku," říká. "Viděl jsem, že by se vždy dalo něco udělat s jakýmkoli problémem, který někdo může mít."
V zadní části knihy našel adresu Scientologické církve v Detroitu. Zapsal se na kursy, četl další knihy, dostal scientologický auditing (duchovní poradenství) a vyškolil se na scientologického auditora (poradce).
"Chtěl jsem se hrozně moc dozvědět, jak se to všechno dělá a pochopit, proč to tak skvěle funguje. Chtěl jsem o tom vědět prostě všechno. A vše, s čím jsem se v Scientologii seznámil a co jsem vyzkoušel, bylo dobré," říká.
Jeho rada mladým sportovcům nebo komukoli, kdo chce v životě uspět, je jednoduchá.
"Krása a radost ze života přichází z toho, že člověk pracuje na tom, aby něčeho dosáhnul," říká. "Jen si buďte jistí tím, že ten cíl má význam pro vás, a že budete mít radost z toho, že na tom pracujete, protože pak se vám to prostě nemůže nepodařit, pokud za tím cílem ve sportu a v životě vytrvale nepůjdete. Vždy existuje něco, co se dá udělat, co vás přiblíží k tomu, čeho chcete dosáhnout."
A tady je jeho recept na úspěch:
"Snažím se myslet nezávisle a samostatně," říká Brewer. "Když jsem byl velmi mladý, dělal jsem to, co dělali všichni ostatní a to, co ode mě lidé očekávali. Necítil jsem se z toho dobře. Myslím si ale, že pokud budete myslet vlastní hlavou, dělat rozhodnutí založená na tom, co si myslíte vy a budete se radit sami se sebou, budete mnohem štastnejší."
Pro Jima Brewera znamená myslet nezávisle a samostatně také to, aby se člověk rozhodnul o svém postoji k rekreačním a psychotropním drogám. Protože je známo, že sportovci jsou často vzorem pro mládež, pracuje Jim Brewer jako dobrovolník ve vzdělávacím a preventivním protidrogovém programu, který sponzoruje Scientologická církev. V rámci tohoto programu vede semináře v Chicagu a Texasu. Pracoval také na programu pro děti z města Milwaukee, které policie považuje za děti z "rizikové skupiny".
"Na drogy se vytváří poptávka," říká. "Dětem jsou podávány špatné informace - takové, že by měly pít alkohol a zkoušet rekreační drogy. Děti ve skutečnosti nerozumí tomu, jaké účinky drogy mají. Pokud budou znát účinky těchto substancí a následky toho, kam až je drogy zavedou, nezkusí je. Nebo pokud už je zkusí, přestanou s tím, pokud chápou ty negativní důsledky. Vzhledem k tomu, že většinový podíl lidí ve věznicích v USA je tam v důsledku užívání nebo prodeje drog, dlužíme naší mladé generaci tyto informace. To je také důvodem, proč jsem se do tohoto programu zapojil - chci vidět, že věci jdou správným směrem."
Abyste se dozvěděli více o Scientologii a viděli videa více jak 200 scientologů, navštivte webovou stránku Scientologie. www.scientology.org.
Populární profily "Seznam se s scientologem" na scientologickém mezinárodním video kanále na Scientology.org nyní čítají více než 200 dokumentárních videí se scientology různých profesí z různých končin. Osobní příběhy vypráví scientologové, kteří jsou pedagogové, dospívající mládež, parašutisté, golfový instruktor, hip-hopový tanečník, herci, hudebníci, módní návrháři, inženýři, studenti, podnikatelé a další.
Scientologická církev coby průkopník digitálního věku na internetové náboženské scéně spustila v dubnu 2008 jako první velké náboženství svůj vlastní video kanál na Youtube. Videa z tohoto kanálu mají dnes více než 7 milionů shlédnutí.