Kladky patří k nejzápadnějším obcím v prostějovském okresu. Leží v nadmořské výšce 580 m.n.m. a rozkládá se na rozloze 1311 ha. Obcí protéká říčka Věžnice.
První zmínky o obci se uvádějí v listinách z roku 1320. V obci je mnoho příležitostí k rekreačnímu vyžití např. sjezdovka s lyřažřským vlekem, naučná stezka chráněným územím Kladecko, k sportovnímu vyžití tu najdete fotbalové hřiště a tenisový kurt. Významnou památkou je kostel Sv. Cyrila a Metoděje, který je chráněnou kulturní památkou.
V obci se nachází pošta, dvě maloobchodní prodejny, hostinec, vinárna u Římana, kde se připravují obědy i večeře. V Osadě Ošikov je pohostinství Na pile s ubytováním. Dále zde slouží turistická ubytovna TJ Sokol Kladky, fotbalové hřiště, tenisový kurt, Lyžařský areál Kladky s velkým lyžařským vlekem, malým vlekem pro děti, skibufetem a parkovištěm a nově vybudovaný dětský koutek s hřištěm na míčové hry.
Obcí a jejím okolím vede cyklostezka a naučná stezka Přírodním parkem Kladecko. V Místním zdravotním středisku ordinuje jednou týdně obvodní lékař. Své služby zde poskytuje také pedikúra, masáže, kadeřnictví.
První zmínky o obci se uvádějí v listinách z roku 1320. Zahrnují osady Ošikov, Trpín a samotu Bělá.
Historie obce
Jméno Kladky je zdrobnělina od slova "kláda", v množném čísle "kladky". První osadníci budovali stavení z dřevěných kladek, jak potvrzuje stará pověst o původu obce. Roku 1320 měla obec jméno Roma a byla lénem olomouckého biskupa v provincii mohelnické. Toto místní jméno vzniko pravděpodobně podle města Říma, které bylo původně budováno na pahorcích. První usedlíci si také v této osadě budovali domky každý na jiném pahorku.
Počet obyvatel se během historie značně měnil. V roce 1793 žilo v naší obci 603 obyvatel, v roce 1834 již 918 a v roce 1910 dokonce 1273 obyvatel. Od tohoto roku se začal počet obyvatel snižovat z důvodu odchodu za prací.
Některé domky byly postupně prodány a opraveny na chalupy. Takových máme nyní v naší obci přes 50. Trvale žijících obyvatel máme nyní 431.
Nejvýznamější památkou obce je kostel Sv. Cyrila a Metoděje z roku 1581.
Významným rodákem obce Kladky je prof. ThDr. Melichar Mlčoch. Na jeho poamátku byla vydána publikace Vzpomínání 1938 - 1945, kterou vydal další významný rodák - PharmDr. Josef Pištělák.