Navigace

Tato stránka vznikla z důvodu lepší orientace při výběru navigace. Proč si pořídit navigaci, jak vlastně funguje, jakou navigaci si vybrat, co od ní očekávám a ještě pár dalších otázek, na které se Vám pokusím dát v následujících odstavcích odpověď.
CO JE NAVIGACE?
Navigace - Global positioning system (GPS) je přijímač, který přijímá a dále zpracovává informace ze satelitů. Přístroj potřebuje data z vícero satelitů, které pak zpracovává. Satelit obíhá po oběžné dráze a celá tato oběžná dráha mu trvá 12 hodin. To znamená, ze satelity jsou neustále v pohybu a jejich konfigurace se mění. Na základě vysílaných signálů o své poloze v určitý čas, na určitém místě a ještě dalších informací, přijímač dané informace porovnává a následně pak vyhodnocuje. Každý satelit má své vlastní atomové hodiny, při vysílaní informací mohou vzniknout určité nepřesnosti zejména odchýlením od skutečných hodnot způsobených přechodem atmosféry atd., proto je nutné pro zpřesnění informací použít data nejméně ze čtyř družic. Navigace (GPS) tyto informace poté vyhodnotí a zaznamená pro Vás v přijatelné podobě (mapa…)

POTŘEBUJI VLASTNĚ NAVIGACI?
V dnešní době, až neskutečně moderních technických výdobytků, by se zdálo, že navigace k nim patří také a tudíž je pro nás nezbytná. V první řadě se ale musíme zamyslet nad tím, jaký je náš životní styl, jak často někam vyrážíme a jezdíme. Pro člověka, který vyjede svým autem na Vánoce a Velikonoce, by navigace do auta neměla velké opodstatnění. Ten samý člověk, ale může být na druhou stranu např. velkým turistou a tu už je zase důvod k zamyšlení, zda si navigaci nepořídit? Samozřejmě by se jednalo o jiný druh navigace (např. outdoor navigace), tak aby mu vyhovovala a pomáhala při jeho turistice. Každopádně je navigace plnohodnotným pomocníkem k nejrůznějším aktivitám. Při jízdě autem nás odbřemení od přemýšlení, zastavování nebo studování mapy. Při sportovních aktivitách se můžeme kochat krásami přírody, místo studování mapy. Předností navigace by se zde dalo popsat mnohem více. Co má své výhody, má také i své nevýhody. Musíme se s navigací naučit pracovat – bez toho by nemělo smysl si ji pořizovat. Jedná se o přístroj, takže musíme počítat s tím, že se může pokazit, může Vám poskytnout nepřesné nebo zastaralé informace (pokud neděláme aktualizace map). Vámi zadaná nejkratší trasa, nemusí znamenat trasu nejrychlejší, nejekonomičtější atd.
Můj (subjektivní) názor je, že navigace je velice praktická věc a do budoucna s ohledem např. na automobilový průmysl (různé naváděcí systémy, nové technologie řízení) prakticky nezbytná. To ale přenechám na každého osobní úsudek a zvážení, jestli si navigaci pořídí. Níže se Vám pokusím podat další informace, které Vám mohou pomoci při rozhodování…

JAKOU NAVIGACI SI VYBRAT?
„Navigační průmysl“ se dnes rozvíjí mílovými kroky, proto je někdy těžké se v široké nabídce zorientovat a vybrat si tu pravou. Je tu mnoho faktorů, které jsou důležité. V první řadě se musíme rozhodnout, k čemu budeme navigaci využívat. Trh nám dnes nabízí navigace dle funkčnosti:
- navigace do auta využijete na Vašich cestách autem. Navigace mají i hlasové navádění, které Vám usnadní věnování se provozu a dopravě
- navigace přenosné univerzální jsou velmi praktické navigace s všestranným využitím určené jak do auta, přírody, na vodu, do vzduchu i na kolo.
- navigace na motocykl jsou určeny pro potřeby motorkářů, jsou snadno ovladatelné i v rukavicích a jsou vodě odolné
- outdoor navigace, s kterými si poradíte hlavně při turistice, jízdě na kole, ale i dalších outdoorových aktivitách
- námořní a rybářské navigace, které jsou nepostradatelnými pomocníky při plavbě a rybaření. Sonary Vás navigují a zaznamenávají podvodní svět ryb.
Dále bych rozdělil navigace na:
- jednoduché (základní řada) – se základními funkcemi bez dalších doplňků se snadným ovládáním (doporučil bych zejména pro začátečníky a ty, kteří mají rádi snadné ovládání). Tyto navigace jsou taktéž méně finančně náročné. Můžeme do této skupiny zařadit např. (tomtom one, garmin 250, mio 200)
- navigace s více funkcemi (střední řada) – jsou to například RDS-TMC funkce, která Vám dle aktuálních dopravních informací napoví a upraví dopravní informace a problémy na trase a podle toho Vám zoptimalizuje trasu. Dále sem můžeme zařadit např.bluethoot hands free - ovládání telefonu. Jsou to už trošku dražší navigace a jako přiklad uvádím – Navigon 2210, MIO 370, TOMTOM ONE EUROPE Traffic
- navigace s velkým množstvím funkcí (nejvyšší řada), jako jsou internetový prohlížeč, E-Mail, VoIP, Podcasts, Webradio, diktafon, fotoaparát, dvb-tv, mp3, prohlížeč fotek a videa…tyto navigace vyžadují už také náročnějšího uživatele i když na druhou stranu základní navigační funkce jsou většinou také jisté, jako u navigací „jednoduchých“. Jako příklad - Blaupunkt TravelPilot 500 FEU, VDO PN6000 GPS, NAVIGON 8110.
Navigace si vybíráme také dle toho, kam jezdíme a jaké mapy budeme potřebovat. Jestli někdo jezdí jen po Česku, nemusí si kupovat mapu Evropy. Cenový rozdíl je velmi patrný. Mapové pokrytí je také dost odlišné. Západní Evropa je pokrytá prakticky celá, větší problém je s východní Evropou a balkánskými krajinami. I na tento aspekt je potřebné při nákupu brát ohled.

Navigace Adresa : http://www.antiradar-gps.cz/navigace/
Kategorie: Obchody a služby
Klíčová slova: navigace,gps,navigační přístroj
Uloženo: 21.09.2009
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

Tip: nejlepší výběr dovolených 2025


 
Copyright © 2005-2025 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde