Častým omylem při vybírání dalekohledu je skutečnost, že si většina zákazníků myslí: čím větší je zvětšení dalekohledu, tím lépe. Skutečnost je taková, že čím větší je zvětšení, tím víc se zužuje zorné pole a tím pádem uvidíte obraz velmi omezeně co do šířky. Na druhou stranu s dalekohledem s menším zvětšením neuvidíme detaily obrazu. To znamená, pro pozorování krajiny je lepší dalekohled s menším zvětšením, při tomto pozorování pro nás nejsou podstatné detaily, ale šířka obrazu, čili pozorované krajiny či obzoru. Při pozorování života v přírodě nám dobře poslouží dalekohled s větším zvětšením, protože lépe uvidíme např. veverku v koruně stromu, nikoliv celý strom.
Hmotnost dalekohledu by vás určitě měla zajímat, zejména jedná-li se o turistický dalekohled, nebo´t určitě při túře s sebou nechcete nosit zátěž navíc, než je nezbytné. Takové dalekohledy váží jen 200g. Na druhou stranu velké dalekohledy s objektivy můžou vážit 650-900g.
Ještě pár slov o špičkových dalekohledech Swarovski, jejíchž technologie používané na výrobu optiky jsou pokaždé na špičce vývoje. Stejně tak nabízí i doplňky, které vám zpříjemní a usnadní používání dalekohledů. Swarovski optik nabízí profi dalekohledy, jejích cena se pohybuje v řádech tisíců a výše. Dalekohledy Swarovski se vyznačují kvalitním celkovým řemeslným zpracování a především vysokou kvalitou optiky. Obraz pozorovaného předmětu je kontrastní a nezdeformovaný. Jsou plně vodotěsné díky plnění dusíkem proti zamlžování. Všechny dalekohledy představují vysokou kvalitu v oblasti optiky a jsou luxusním dárkem pro náročného zákazníka.
Rozlišujeme dva typy dalekohledů – monokuláry a binokuláry, česky řečeno jednooké a dvouoké. Hlavními parametry pro dalekohledy jsou zvětšení a světelnost. Podle konstrukce rozdělujeme dalekohledy na refraktory /objektiv je tvořen jednou čočkou, nebo soustavu čoček/ a reflektory /objektiv tvoří zrcadlo/.
Podíváme se trochu detailněji na hvězdářské dalekohledy. Teleskopy můžeme rozdělit na čočkové, neboli refraktory a zrcadlové – reflektory. Samozřejmě, že u všech dalekohledů je důležité zvětšení, stejně tak to platí u dalekohledu hvězdářského. Ale pozor, tady je to důležité jen pokud chcete pozorovat planety naší sluneční soustavy, či jejich měsíce apod. V ostatních případech, kdy jste zkušený pozorovatel oblohy a zaměřujete se na vzdálenější hvězdokupy a mlhoviny, hledejte takový dalekohled, který má větší průměr objektivu, tudíž jeho světelnost je mnohem vyšší. Pozor všem při pozorování na osvětlení z okolí. Pokud chcete mít požitek z pozorování, vyjeďte za město, kde vás nebude rušit pouliční osvětlení, nebo světla projíždějících aut.