Běžky-jak je vybrat

Zima už pomalu klepe na dveře a pokud jste zapálený sportovec a chcete udělat něco záslužného pro své zdraví a fyzickou kondici, nabízí se v zimě, kromě sjezdového lyžování, také běh na lyžích. Při běžkování zapojujete rovnoměrně celé tělo – až 90% všech svalů. Posilujete samozřejmě nohy, ruce, hýžďové, ale i zádové svaly. Výběr běžeckých lyží není náročný, ale přesto byste měli mít alespoň základní informace o modelech, které se nabízejí. Odměnou vám bude krásný sport v zimní zasněžené krajině, na čistém vzduchu. Navíc máte výhodu, že nemusíte stát fronty na vlek a ještě za něj platit. Pokud jste běžkař – začátečník a budete svoje první lyže kupovat z druhé ruky, nebo bazaru, dejte pozor, jestli není nějakým způsobem porušená skluznice běžeckých lyží. Stejně tak pečlivě zkontrolujte, zda je rovnoměrně vytvarovaný žlábek, popřípadě, zda nejsou běžené lyže nějakým způsobem ohnuté apod. Pokud už jste trošku pokročilý běžkař a budete si vybírat nové lyže, tak si zapamatujte, že důležitou roli u běžeckých lyží hraje délka a jejich tvrdost. Stejně tak si uvědomte svoje lyžařské schopnosti a zbytečně se nepřeceňujte. Běžecké lyže na klasiku by měly být vždy o 20-30cm delší, než je výška lyžaře. Běžkař, který upřednostňuje „bruslení“ by měl mít lyže vyšší cca o 15cm, než je on sám. Dokonce může být výška lyží shodná s výškou postavy. Stejně, ale vždy berte v úvahu i vaše lyžařské schopnosti. Delší běžky se budou hůře ovládat, naproti tomu jsou ale rychlejší a mají lepší kluzné vlastnosti. Krátké lyže budou mít skluz mnohem menší. Takže pokud upřednostňujete klasiku, která se jezdí hlavně ve stopě, budou lepší běžecké lyže delší. U „bruslení“ je to přesně naopak. Tady budete jezdit více mimo stopu, čímž samozřejmě není myšleno hluboký sníh, a proto budou kratší lyže to pravé, jelikož se budou lépe ovládat.
Tvrdost lyže vybírejte podle váhy, kterou budeme zatěžovat běžky. Pokud běžky tzv. prošlápnete až na zem, vyberte si raději tvrdší typ lyže. Obecně platí, že když na běžecké lyže došlápnete, musí vzniknout menší prostor v oblasti mazací komory. Běžky na klasiku mají většinou velmi výraznou špičku s ostrým vrcholem a výrazné prohnutí v oblasti mazací komory. U běžeckých lyží na bruslení není prošlápnutí vůbec důležité a nemají výrazné prohnutí. Oproti klasickým běžkám mají tvrdší a ostřejší hrany. Ještě můžeme zmínit běžecké lyže na kombinaci. Jak už je patrné, je to kombinace běžek na bruslení a klasiku, pokud nechcete s sebou vozit dvoje běžky. Jsou vhodné pro turistiku. Součástí běžeckých lyží by mělo být i kvalitní, ale jednoduché vázání. Botu musí nasměrovat správným směrem a musí být snadno ovladatelné.
Co se týká běžeckých lyží pro děti, měly by mít běžky kratší, než je jejich výška. Pro děti jsou vhodnější běžecké lyže, které jsou širší a díky tomu i stabilnější. Pokud jde o děti, je pro ně vhodnější klasický způsob běhu, jelikož není fyzicky tolik náročný. Jestliže se dítě naučí základům a je si jistější v technice můžete koupit užší sportovní běžky. Pro starší děti, zhruba od 10 let se výběr běžeckých lyží řídí stejnými pravidly jako u dospělých.

Běžky-jak je vybrat Adresa : http://www.snowboard-lyze-shop.cz
Kategorie: Obchody a služby
Klíčová slova: běžky
Uloženo: 29.10.2011
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

Tip: nejlepší výběr dovolených 2024


 
Copyright © 2005-2024 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde