Jezírko na zahradě je přirozený biotop pro mnoho vodních živočichů. Jestliže se rozhodnete v jezírku chovat ryby je na to zapotřebí myslet již při zakládání jezírka, vyžaduje to určitá specifika. Mezí zásadní patří velikost jezírka a hloubka. Abychom zabránili přehřívání jezírka je zapotřebí vybudovat jezírko alespoň o ploše 10 m2, hloubce 1,2 m. Pokud chceme zahradní jezírka využít pro chov ryby, mezi nejoblíbenější patří koi kapr, doporučujeme plochu jezírka alespoň 20 m2 a alespoň místně hloubku 2m2. Objem KOI jezírka pak dosáhne cca 20m3. Hloubka 2 m2 zabezpečí KOI kaprům možnost přezimování v jezírku, voda v této hloubce nezamrzne a udrží se zde na pro KOI kapry přijatelných 4 st.C. Počítejte zhruba plochu 2 m2 hloubky okolo 1,5-2 m, kde dokáže přezimovat cca 10 kaprů okolo 40 -50cm.
Obsádku KOI je třeba navrhovat s rozmyslem, protože ryby rostou a rozmnožují se. Je ale KOI kapr patří k hejnovým druhům a chované o samotě strádají. V poslední době stále oblíbenější KOI kapři se stávají opravdovými miláčky pro své chovatele a to doslova. Svého majitele poznají po hlase nebo siluety. Dožívají se až 60 let a jsou nabízeny v široké škále barevných kombinací. KOI kapři jsou symbolem štěstí a úspěchu. Původním domovem KOI kaprů je pravděpodobně oblast malé Asie a Číny, kde se jejich chovem zabývají již více jak dva tisíce let. Koi kapr je ryba samurajů, velké síly, mužnosti. V Evropě se KOI kapři začali objevovat zhruba v 70.letech dvacátého století a to prvně v Belgii, Nizozemí nebo v Německu. Do České republiky se KOI kapr dostal přes Maďarsko.
Pokud si vybudujeme KOI jezírko a pustíme se do chovu KOI kaprů, měli bychom také vědět něco o jeho krmení. KOI kapři jsou všežravci, jejich přirozenou potravou jsou larvy, hmyz ze dne rybníčků ale i volně plující. V jezírku je KOI kapr většinou živen umělým krmivem (granulemi), které se vyrábí z rostlinných i živočišných složek. Je samozřejmě možné KOI kaprům zpestřit potravu zeleninou jako například zelím, salát, vařenými brambory (ne syrovými ty jsou jedovaté) nebo mrkví. Koi kapr také potře obilniny, pozor ovšem na hrách, který způsobuje v celém stavu nadýmání, je nutné jej rozdrtit. Koi kapry krmíme v jezírku, pokud voda stoupne nad 10 st. C. Koi kapr velice nerad vyplouvá v chladné vodě k hladině, proto je na jaře a na podzim vhodnější krmit potápivým krmivem. Naopak v létě pak krmivem plovoucím, může tak na hladině obdivovat krásu KOI kaprů i kontrolovat jejich zdravotní stav. Platí obecné pravidlo, že je zapotřebí KOI kapry krmit takovým množstvím krmiva, které sežerou během pěti minut, pak přestat a krmit dle období v několika denních či týdenních dávkách. Množství krmiva by se mělo pohybovat v rozmezí 0,5 – 3% hmotnosti KOI obsádky. S tím, že na jaře a na podzim spíše při spodní hranici a v létě při horní hranici. Důležitá je také velikost krmených KOI kaprů, u větších krmíme množstvím menším z výše uvedeného limitu, než u malých KOI kaprů V krmivu pro KOI kapry sledujeme obsah tuků, bílkovin a případně vitamínů. Na podzim krmíme krmivo pro ryby s větším obsahem tuku, stejně tak na jaře, kdy navíc KOI kapry prokrmíme do krmiva přidaným vitamínem C. Vitamín C posiluje imunitu, ryby se tak lépe vyrovnají se zátěžovými situacemi.