Satelitní příjem probíhá pomocí satelitního kompletu, který obsahuje satelitní přijímač, parabolu, konvertor, Skylink kartu a koaxiální kabel. Satelitní přijímač určuje, které programy se budou přijímat a v jaké kvalitě. Kolik programů budete přijímat určuje satelitní přijímač v kombinaci s přístupovou kartou.
Chcete-li obohatit svou programovou nabídku o více programů, pak se vyplatí investovat do combo přijímače nebo přijímače s podporou Cryptoworks. - Combo přijímače mají oproti klasickým tu výhodu, že pomocí nich nepřijímáte pouze programy ze satelitu, ale také z pozemí digitální sítě. To umožňuje velké obohacení programové nabídky. - Přijímače s Cryptoworks mohou být v podobě přijímačů s integrovanou čtečkou karet nebo se slotem na modul. Po vložení karty a zaplaceni jednorázového poplatku se Vám pak zpřístupní zvolené programy.
Kvalita přijímaných programů závisí na přijímači. Některé přijímače totiž neumí zobrazit HDTV rozišení, ale jen SDTV. HDTV a SDTV jsou standardy rozlišení pro určítá vysílání a udávají počet bodů, které je možno zobrazit v horizontální a vertikální rovině. Poměrem údajú o rozlišení pak lze určit formát (běžné/širokoúhlé vysílání). Satelitní přijímače, které umí přijímat i programy ve vysokém rozlišení se označují Satelitní přijímače HD
Na trhu se také vyskytují satelitní přijímače s různými specifickými vlastnostmi. Takové přijímač bývají dražší, ale nabízí spoustu dalších možností:
Satelitní přijímače s integrovaným HDD
Tyto přijímače mají zabudovaný pevný disk. Na něj lze nahrávat různé programy. V přípaě dvou tunerů v přijímači lze také jeden program sledovat a jiný nahrávat. Integrovaný HDD je velkou výhodou. Nahrávané programy jsou ukládány ve stejném formátu a rozlišení jako rozlišení, ve kterém je vidíte na televizoru. Nahraný program pak lze bez jakýchkoliv potíží přehrát pomocí přijímače, nebo v případě, že je přijímač vybaven USB portem, na počítači.
Multifunkční přijímače
Tyto přijímače bývají nejlépe vybaveny. Obsahují porty na přenos souborů do počítače prostřednictvím vyměnitelných zařízení (USB), k připojení do počítačové sítě (LAN), aktualizační konektory (RS-232) atd. Tyto přijímače pracují nejčastěji pod operačním systémem linux. V případě integrovaného HDD je pak možno libovolně přenášet data do přijímače a zpět do počítače.