S příchodem jara se hlásí ke slovu i každoroční úklid teras a čištění venkovních ploch. Mnoho z nás tento problém řeší pomocí klasické zahradní hadice. Ta ale například nedokáže důkladně vyčistit třeba takovou zámkovou dlažbu. Čištění hadicí navíc zabere poměrně mnoho času, který bychom mohli strávit daleko příjemnějšími činnostmi. Naštěstí již dnes existují i jiní pomocníci, kteří nám mohou naši práci výrazně ulehčit.
Čištění vysokotlakým čističem
Nejefektivnější možností venkovního čištění je dnes bez pochyby čištění pomocí vysokotlakého čističe. Vysokotlaký čistič není ve světě úklidu žádnou novinkou. Práci s čištěním venkovních ploch ulehčuje díky německému výrobci čisticí techniky, firmě Kärcher milionům domácností i profesionálům po celém světě jíž od roku 1950. Od té doby se stal jedním z nejvyhledávanějších úklidových pomocníků.
Princip vysokotlakého čištění je založen na mechanickém odtržení špíny z čištěného povrchu pomocí aplikace vody o vysoké kinetické energii. Tato energie je, jak již název napovídá, dána tlakem a průtokem vody. Čím optimálněji jsou tyto faktory navzájem sladěné, tím snadněji lze uvolňovat úporné nečistoty a tím rychleji lze vyčistit velké plochy. Základní částí strojů je motor, který pohání vysokotlaké pístové čerpadlo, vysokotlaká hadice a pistole. Motory jsou buď elektrické nebo spalovací, jednofázové nebo třífázové. Ohřev vody je realizován naftovým nebo elektrickým kotlem.
Investice, která se vyplatí
Vysokotlaký čistič dovede během krátké chvíle doslova zázraky! To vše právě díky využití vysokého tlaku a průtoku vody. Navíc tyto typy čističe umožňují mnohostranné použití při úklidu okolí domu. Jsou vhodné pro čištění středně až silně znečištěných ploch jako jsou terasy, chodníčky a cesty kolem domů, zahradní altánky, skleník, bazén, díky speciálním nástavcům pak dokonce i štěrkovité plochy a skalky. Vyvíjený tlak odstraní nejen běžné znečištění prachovými částicemi a nečistoty vznikající reakcemi materiálu povrchů s kyselými dešti, ale dokonce si dokáže bravurně poradit i s organickými nečistotami v podobě řas, plísní a mechů. Dále také odstraní skvrny od barev a laků, mastnotu a olejové skvrny, cementový povlak, rez, solné výkvěty, nebo například žvýkačky.
To, že je vysokotlaký čistič opravdu dobrou investicí potvrzuje i skutečnost, že při práci s ním nepotřebujete připojení vody přímo z vodovodního řadu. Při použití speciálního jemného filtru, můžete využít i jiné zdroje, jako například dešťovou vodou, vodu z potůčku, nebo kanystru. Filtr zabrání pronikání nečistot do stroje a poškození vysokotlakého čerpadla. Při čištění vysokotlakým čističem nejsou zcela nutné chemické přípravky, což však neznamená, že by bylo jejich použití vyloučeno. V některých případech (např. mastné skvrny) jsou dokonce vhodné. Vysokotlaké čističe ušetří nejen Váš čas, ale i Vaše náklady na energii a vodu. Spotřebovávají totiž až o 50 % objemu energie a 75 % vody méně než například čištění zahradní hadicí a jinými běžnými způsoby.
Jaký vysokotlaký čistič vybrat?
Na trhu vysokotlakých čističů dnes najdeme velký sortiment produktů - od hobby úrovně až po vysoce profesionální přístroje. Výkonnostní třída čističů je pak ústředním rozlišovacím znakem a rozhodujícím parametrem pro potřebnou dobu čištění. Dobrý tlakový čistič začíná na úrovni 100 barů (pro porovnání, zahradní hadice má tlak 4 bar), přičemž hobby řady se obvykle pohybují mezi 100-160 bary. Čím vyšší je výkon vysokotlakého čističe, tím je čištění dokonalejší, rychlejší a zároveň se při něm uspoří více vody a energie.
Při výběru vysokotlaké myčky nesmíme zapomenout, že rozmanitost jejího použití může rozšířit kvalitní příslušenství. Na trhu je dnes celá řada nástavců s odlišnými funkcemi, které mohou čištění ještě více ulehčit. Jen pro představu, tyto nástavce zahrnují speciální trysky (rotační tryska, tryska na plochý paprsek, pěnovací tryska pro mytí automobilů, …) a čisticí kartáče (rotační kartáč, …), nástavce pro plynulé přepínání z vysokého tlaku na nízký, nástavce pro zvláště silné čištění, variabilní kloub pro těžko dostupná místa, čističe ploch, dlouhý teleskopický pracovní nástavec a další užitečné příslušenství.
Pokud si s výběrem vysokotlakého čističe nevíme rady, mohou nám poradit odborníci a specializovaní prodejci. Na závěr je jen snad dobré si uvědomit, že vysokotlaký čistič nekupujeme každý den a pokud chceme, aby výsledky čištění skutečně odpovídaly realizované investici, vyplatí se rozhodně vsadit na kvalitu a ověřené výrobce. TučněTučně