Horké letní dny více než jindy odhalují přednosti i nedostatky jednotlivých tkanin a látek. Které materiály jsou stálicemi na textilním nebi a jakými vlastnostmi se mohou pochlubit?
Příroda stále boduje
Nerozšířenější textilní vlákno je jednoznačně bavlna. Obliba této tkaniny pramení zejména z jejích vlastností, jako je pevnost, schopnost sát vlhkost a samozřejmě příjemnost pro lidskou pokožku. Oděvy z bavlny jsou opravdu pohodlné a nebrání přirozenému dýchání kůže, čímž zmírňují pocení, navíc se praním tolik neopotřebovávají. Nevýhodou je mačkavost bavlny a její sklon k tvoření žmolků. Matriál pro horké dny jako dělaný je také len. Látky ze lnu jsou totiž velmi pevné a odolné, slušně vedou teplo a jsou chladivé na omak. Bohužel se mačkají ještě více než bavlna. A kdo by chtěl oblečení pořád dokola žehlit. Ale i to se dá obejít vhodným technologickým postupem: „Naše zpracování lněné látky je většinu z ostře kroucené příze, tedy z příze s vysokým zákrutem, kdy vzniká přirozená krešová úprava. Taková tkanina se potom nemusí žehlit,“ říká paní Ilona Donátová, módní návrhářka a majitelkaateliéru Donát, jehož tvorba je pověstná svým důrazem na přírodní materiály a jejich originální barevné i technologické kombinace.
Viskóza, královna umělých vláken
Viskóza je umělé vlákno, tj. nezískává přímo z přírody, ale vzniká různě náročnou průmyslovou výrobou, v tomto případě protlačením tekuté hmoty tryskami. Jako materiál pro výrobu tu slouží celulóza z bavlny nebo dřeva. Látky z viskózy jsou obecně měkké, savé a chladivé. Jsou příjemné na nošení. Díky tomu, že netvoří statickou elektřinu, není oblečení samé smítko. Viskóza se ale hodně mačká a není příliš odolná proti prodření. I proto ji často najdeme jako součást jiných látek, resp. látkových směsí, například lnu.
To nejlepší z obou světů
Efektivní cestou k získání toho nejlepšího z obou světů je jejich dobře vyvážená kombinace, směs jednotlivých tkanin. Ta by měla vždy vést k zvýraznění žádoucích vlastností a naopak k potlačení negativ. Jako vždyale záleží na funkci šatů a kontextu jejich užití. Co je vhodné pro elegantní plesové šaty, může naopak vadit u šatů pro každodenní, běžné nošení. „U nás v ateliérunedáme sice dopustit na klasické přírodní materiály, jako je bavlna, hedvábí nebo len, ale rozhodně se nebráníme částečným příměsím z umělých vláken. Ty dokáží vynikajícím způsobem omezit nevhodné vlastnosti původních materiálů. Například lámavost lnu nebo u bavlny náchylnost ke žmolkování a mačkavost. Šatypak drží tvar, jsou stálé a odolné, takže je nemusíte po jedné sezóně měnit“ osvětluje Ilona Donátová svůj vztah k využití umělých vláken.
S funkčními kombinacemi látek originálního zpracování i barev se můžete seznámit na http://www.atelierdonat.cz/povidani-o-mode/