Dodavatelé služeb anebo zboží na tuto společnost postupují pohledávky vzniklé při fakturovaném prodeji. Tento faktoringový podnik se tedy stává věřitelem a přebírá od dodavatele všechna rizika a povětšinou vám je vyplacena část hodnoty takto postoupených pohledávek.
Co vlastně factoring přinese vaší firmě?
S factoringem můžete o něco pružněji jednat s odběrateli, neboť jim nabídnete vyžadovanou dobu splatnosti, až 270 dnů, a získáte tím i konkurenční výhody. Sami si pak také můžete vybrat dobu upomínání pohledávek po splatnosti, popřípadě si lze sjednat pojištění rizika odběratelů. Navíc jste připraveni na sezonní výky ve výdajích a příjmech.
K čemu slouží regresní factoring?
Regresní factoring je, zálohové financování krátkodobých pohledávek před splatností společností provozují factoring. Splatnost faktur pak může představovat dva týdny až 180 dnů. Financování je poskytováno od doby, než je krátkodobá pohledávka odběratelem uhrazena faktorovi, a to nejpozději do konce tzv. regresní lhůty. Právě regresní factoring je pak oblíbený hlavně pro svou nízkou cenu srovnatelnou třeba s bankovním úvěrem.
Co je to vlastně kreditní riziko?
Při bezregresním faktoringu faktoringová firma přebírá riziko za postoupené pohledávky, toto kreditní riziko je pak převedeno na určitou specializovanou pojišťovnu, a z toho důvodu bývá označováno jako factoring s pojištěním. S bezregresním factoringem je možné financovat lhůty splatnosti u důležitých odběratelů, kde by případné neuhrazení pohledávky ohrozilo dodavatele. Bezregresní factoring bývá rovněž využíván při dodávkách neprověřeným odběratelům, popřípadě třeba do zahraničí.