Péče o pokojové rostliny – obecné rady

Při pěstování pokojových rostlin existuje celá řada nezbytných činností, které se liší druh od druhu. Některé rostliny potřebují větší péči, jiné zase nevyžadují více než občasnou zálivku a přihnojení.

Zálivka – Každá rostlina je jinak závislá na přísunu vody, některá potřebuje vody více jiná zase méně. Neexistují žádná univerzální pravidla, jak a kdy rostliny zalévat, dobrým způsobem je ale tzv. zkouška prstem. Pokud vložíte svůj ukazováček do půdy a cítíte vlhkost, zalévat nemusíte. V opačném případě tak ale učiňte. Zalévejte do té doby, dokud neuvidíte v drenážních otvorech probublávat vodu. Poté nechte rostlinu v klidu absorbovat vodu. Dalším důležitým aspektem při zalévání rostlin je teplota vody. Každý pěstitel by měl vodu ohřát na pokojovou teplotu, aby tak zabránil pro rostlinu nepříjemnému šoku. Dobré je nechat vodu přes noc v pokoji, tak aby získala potřebnou teplotu.

Hnojení – Rostliny, které byly vysázeny do květináče nepotřebují během prvních několika měsíců, kdy se jim teprve formují kořeny, prakticky žádné hnojení. Pro hnojení existuje několik základních pravidel.
Nekvetoucí rostliny, jako je například ficus benjamina, potřebují především dostatek dusíku (označení na obalu N). Pro kvetoucí rostliny, mezi které patří například begónie, je důležité dostatečné množství draslíku (K2O). Některé rostliny, jako orchideje nebo kaktusy, vyžadují speciální druhy hnojiva. Hnojíme zpravidla v období od časného jara do pozdního léta, když jsou rostliny v aktivním růstu.

Světlo – Každý druh rostliny má své vlastní světelné požadavky, které bývají uvedeny na štítcích sáčku se semeny, případně v odborné literatuře. Jako vodítko však může sloužit následující tabulka.

Světelné podmínkyStanovištěPříklady rostlin
StínDostatečná vzdálenost od okna, světlo dostačující ke čteníAspidistra, Sanseveria
PolostínBuď v blízkosti okna kam se nedostane slunce nebo v dostatečné vzdálenosti od oknaDracaena, Spider Plant
JasnoNa okenním parapetu nebo v blízkosti oknaBromeliads, Cheeseplants
Nepřímé slunceV blízkosti nebo na okně orientovaného na východ či západ (s ochranou před horkým letním sluncem)Impatiens, Saintpaulia

Přímé slunceNa okně s přímým sluncem orientovaným na jih Bougainvillea, Hibiscus

Teplota – opět se musí každý pěstitel řídit individuálními potřebami rostlin, většině rostlin se ale bude dařit v pokojových teplotách (15-25°C). Rostliny dokáží tolerovat i vyšší nebo nižší teploty, zabránit bychom ale měli především velkým teplotním výkyvům. Proto bychom je měli udržovat mimo dosah radiátorů, aby těmto výkyvům nebyly vystavovány. I zde existují samozřejmě výjimky jako jsou kaktusy a sukulenty, kterým nevadí široký rozsah teplot.

Vlhkost – Rostliny vyžadují k dobrému růstu optimální vlhkost vzduchu, moderní centrální vytápění však vytváří suché ovzduší, které jim nevyhovuje. Pro zvýšení vlhkosti naštěstí existuje několik jednoduchých triků. Nejoblíbenější metoda je dát květináče na zásobníky s obsahem štěrku nebo kameniva, které udrží vlhkost. Druhou možností je umístit květináč s rostlinou do druhého většího a vzniklou mezeru vyplnit kompostem nebo kamínky. Pomáhá také jednou nebo dvakrát denně postříkat rostliny rozprašovačem vody.

Přesazování – Pokojové rostliny rostou daleko lépe, jsou-li umístěny do větších nádob. I zde jsou ovšem výjimky a některé rostliny bychom měli ponechat v jednom květináči, abychom neporušili kořenový systém. Mezi takové rostliny patří například africké fialky, mnoho druhů begónií, kaktusy a sukulenty. Pokud rostlinu vyndáme z květináče a vše co vidíme jsou kořeny, potom je na čase ji přesadit. V opačném případě rostlinu ponecháme ve stávajícím květináči.

Péče o pokojové rostliny – obecné rady Adresa : http://osiva-semena.cz/
Kategorie: Pří­roda, rodina
Klíčová slova: semena, osiva, prodej semen
Uloženo: 18.09.2011
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

Tip: nejlepší výběr dovolených 2024


 
Copyright © 2005-2024 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde