Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. Lidé tak zaplatí za kontrolu navíc nejméně 300 korun.Zatímco doteď kominík při čištění vystavil jen stvrzenku, nově musí vyplnit zprávu o kontrole. Slouží k tomu formulář, který je přílohou nového předpisu. Kvůli vyplňování dokumentu se čištění prodraží ročně o stovky korun. „Kromě poplatku za čištění si budeme za kontrolu komína a potvrzení účtovat 300 až 400 korun,“ potvrdil kominík František Poláček.
Tomu, kdo dokument nebude mít a vyhoří kvůli špatnému komínu, hrozí pokuta až 25 tisíc korun. Hasiči budou postih posuzovat individuálně. „V některých případech může stačit i domluva,“ uvedl Radek Kisinger, mluvčí generálního ředitelství hasičů. Týkalo by se to například člověka, který by mohl prokázat, že léta kontrolu komína nechával provádět a teprve v posledním případě na to zapomněl.
U výplaty pojistného by to bylo podobné. „Pokud zjistíme, že dotyčný opakovaně porušoval svou povinnost, bude sankce vyšší,“ řekl Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.
Hasiči tvrdí, že na kontroly bude dostatek odborníků. Kominíci to však vidí jinak. „Teď dorazíme tak do dvou týdnů, po Novém roce se bojím, že se lhůty podstatně prodlouží,“ uvedla například pracovnice kominictví z Prahy 9.
Nový předpis však také znamená úlevu. Kdo vytápí dřevem nebo uhlím, doteď si musel na čištění šestkrát ročně zvát kominíka. Teď bude moci komín čistit sám, a to jen třikrát za rok. Zda to dělá dobře, potvrdí roční kontrola.
Kvůli špatně čištěným či postaveným komínům v Česku ročně vypukne na 300 požárů. Změnily se materiály i kotle a lidé čištění podceňují. „Lidé si mají na kontrolu komínů i dnes zvát kominíky, ale dost z nich to nedělá,“ dodává Poláček.
Zda člověk má doklad o kontrole, nebude nikdo preventivně kontrolovat. „Kontrola nehrozí až do doby, kdy špatně udržovaný spotřebič a spalinová cesta ohrozí požárem své nejbližší okolí,“ uvedla Blanka Menclová Špundová z generálního ředitelství hasičů.