Koupě nového optického teodolitu není tak snadným úkolem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za prvé, ostatně jako ve všem, vývoj elektroniky změnil i tento přístroj. Již není nutné nahlížet do okuláru a odečítat hodnoty na zvláštních pohyblivých stupnicích. Dnes se prostě podíváte na displej a tam si hodnoty přímo odečtete. Žádné složité proškolování, jen běžné číslice. Za druhé, kvalitní optický teodolit se dá i dnes na zakázku objednat, ale pak je jeho cena i dvojnásobná oproti stejně přesnému teodolitu elektronickému.
Totální stanice nebo teodolit?
A aby to už vůbec nebylo jednoduché, na trhu se před pár desetiletími objevily i teodolity zvané totální stanice, které umí kromě úhlů měřit i vzdálenosti. Ze začátku byly drahé, ale nyní se jejich cena snížila a je velmi podobná ceně nového kvalitního teodolitu. Takže jak se rozhodnout?
Z výše uvedeného je patrné, že totální stanice umí to stejné jako teodolit a navíc je vybavena dálkoměrem a také vnitřní pamětí do které se ukládají měřená data. Takže už ani není nutné při měření nic zapisovat na papír. Velikost a hmotnost obou přístrojů je téměř stejná a oba přístroje se i velmi podobně ovládají. Kdo pracoval s teodolitem, bude si za pár hodin bez problému rozumět i s totální stanicí.
Při koupi postupujte s rozmyslem
Jaká je tedy rada? Pokud víte, že budete chtít nový přístroj používat jen na srovnávání svislic, určitě vám teodolit postačí. Jsou-li však vaše představy o budoucím využití tohoto měřícího přístroje širší, rozhodně neváhejte a zvolte si totální stanici. Budete spokojeni a vyhnete se tomu, že si za pár měsíců budete kvůli měření vzdáleností kupovat přístroj druhý. Ještě poznámka. Pro výšková měření je nivelační přístroj resp. rotační laser vhodnější než teodolit či totální stanice.