Sněžnice, v minulosti nepostradatelný pomocník lovců zvěře, obchodníků s kožešinami a všech obyvatel oblastí s drsnou přírodou. V místech, kde vydržela hluboká sněhová pokrývka větší část roku, byl pohyb bez sněžnic velice náročný. Dnes je najdeme na nohou lesníků, ochránců přírody a turistů. Pojďme se věnovat poslední zmiňované skupině podrobněji.
Sněžnice a jejich využití pro turistiku a outdoor
Sněžnice jsou oproti běžkám bezpečnější a nepotřebujeme se k jejich použití nic učit. Sněžnice připevníme k pohorkám a bezstarostně vyrážíme na výlet sněhobílou krajinou. Sněžnice nás odmění svou stabilitou a obratností v podmínkách, kde by bylo využití klasických lyží obtížné či zcela nemožné.
Druhy moderních sněžnic
Dle účelu využití:
běžecké sněžnice – jsou malé a lehké, vhodné pro kondiční běh, avšak nevhodné do neupraveného a hlubokého sněhu, rekreační/chodecké sněžnice – větší stabilita, vhodné pro krátké výlety a procházky čerstvou sněhovou pokrývkou, alpinistické/turistické – vhodné i pro alpinismus, dlouhé výlety a expedice v náročném terénu.
Dle materiálu:
klasické - tvořeny dřevěným nebo bambusovým rámem a kůží, kovové - s kovovým (hliníkovým) rámem, plastové - s moderním a lehkým plastovým rámem.
Při výběru vhodného druhu sněžnic musíme uvažovat zejména o:
hmotnosti uživatele včetně zavazadel a výbavy, vhodném použití klasické trekingové obuvi či speciálních bot, účel využití vzhledem k hmotnosti samotných sněžnic.