Snowkiting

Při standardním průběhu zimy je možné snowkiting provozovat 2 – 3 měsíce v roce. Kromě mnoha výborných spotů v horských oblastech bývají často vhodné podmínky i v nižších polohách. K provozování tohoto sportu je pak možné využívat jakékoliv otevřené vysněžené prostory – pole, louky, zamrzlé vodní plochy atd., které se nacházejí v blízkém okolí měst a obcí. Podmínkou je, aby dobře foukalo.

Jak snowkiting funguje?


Základní podmínkou je vítr. Je možné jezdit ve větru přibližně od 3 do 15 m/s, pro různou sílu větru je vhodné volit odpovídající velikost a typ draka – kita. Řiditelný drak připomíná křídlo, stejně jako u letadla využívá vztlak vznikající při obtékání profilu vzduchem. Tuto sílu využívá kiter k jízdě buď na lyžích nebo snowboardu. Je lepší používat speciální lyže nebo snowboardy, ale bez problémů lze snowkiting provozovat i s běžným vybavením. K přenosu tažné síly z kita na kitera se používají speciální nosné šňůry nejčastěji dlouhé 25m. Díky to, že kite využívá poměrně velký letový prostor (letové okno), je možné využívat vítr velmi efektivně. Je možné podobně jako plachetnice nebo windsurfing křižovat kolmo na vítr, jet po větru nebo stoupat proti větru. A právě stoupání proti větru je u snowkitingu velmi efektivní – při dobrých podmínkách je možné stoupat pod úhlem kolem 25°!
K ovládání draka používá kiter nejčastěji hrazdu – bar. Kromě řízení doleva – doprava je u výkonných kitů navíc možnost posunem hrazdy od sebe – k sobě ovládat i výkon draka, tzv. depower. Tažná síla je minimální při posunu hrazdy od sebe, maximální po přitažení. Převážná část tažné síly se z hrazdy přenáší do bederního nebo sedacího trapézu – toto s polu s využitím principu depoweru výrazně zvyšuje komfort jízdy a bezpečnost kitera.
Nedílnou součástí hrazdy jsou také většinou dvoustupňové bezpečností prvky – pojistky. Ty umožňují v první fázi rychlou redukci výkonu na minimum. V případě nutnosti je pak možné „odpálit“ celého kita.

Jak začít se snowkitingem?


Máte v podstatě dvě možnosti – buď zvolíte „samostudium“ a budete se s kity seznamovat metodou „pokus-omyl“, nebo využijete nabídku některé ze snowkitových škol.
V tom prvním případě důrazně doporučujeme postupovat od malých cvičných kitů (plocha kolem 2m2) k větším plochám. Vaše pokroky budou pomalejší, můžete si vytvořit některé špatné návyky a navíc zbytečně riskujete i svou bezpečnost z důvodu špatného odhadu situace nebo vaší chybné reakce.
Pokud se rozhodnete pro snowkitovou školu, budou vaše pokroky mnohem rychlejší při zachování maximální bezpečnosti – je ale nutné školu dobře vybrat. Současná internetová nabídka kurzů je docela pestrá, doporučujeme proto vybrat školu, která se touto činností zabývá delší dobu a má tedy co nejlepší zkušenosti a garantuje vysokou odbornou úroveň výuky.
K takovým školám patří například kurzy snowkitingu pořádané firmou Pegas. Kurzy pořádá prakticky od počátku kitingu u nás, výuka probíhá na osvědčeném vybavení vyráběném v České republice a díky individuálnímu přístupu získají klienti velmi rychle potřebné zkušenosti. Pro začátečníky jsou nejvhodnější dvoudenní – víkendové kurzy. Při dobrých podmínkách zkoušejí novopečení kiteří již na konci prvního dne samostatné rozjezdy i jízdu na lyžích či snowboardu a druhý den už si snowkiting opravdu užívají. Naučí se samostatnosti a bezpečnému ovládání kita a navíc mají možnost velmi rychle se začlenit do naší „kitové populace“
Snowkiting Adresa : http://www.pegas2000.cz/snowkiting/kurzy
Kategorie: Sport
Klíčová slova: snowkiting, landkiting, kiteboarding, kurzy snowkitingu, kite, řiditelný tažný d
Uloženo: 27.09.2011
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: 1

Tip: nejlepší výběr dovolených 2025


 
Copyright © 2005-2025 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde