Vážení čtenáři, dovolte, abych Vám představil extrémní sporty, jako je powerkiting, moutainboarding, kitebuggying, kiteboarding, snowkiting, landkiting.
Powerkiting je druh sportovní aktivity, při níž se používá tažný drak (powerkite) k pohybu člověka po zemi či vodě nebo k jeho zdvíhání do vzduchu. Drak je podobný menšímu padáku.Drak se používá k pohánění především jezdce na landboardu, wakeboardu, snowboardu či buggyně, ale užívají se také brusle, lyže, mořský kajak apod. Ke zdvíhání do vzduchu se používají draky o ploše okolo 5 m2, které člověka běžně vyzvednou ke skoku okolo pěti metrů a při silném větru ho mohou vynést až do výšky okolo deseti metrů.Powerkiting je populární hlavně v přímořských státech, kde jsou rozlehlé pláže a silný vítr. Průkopníci tohoto sportu pocházeli z Francie, Holandska, Kalifornie a Španělska, jeho předchůdcem byl pravděpodobně windsurfing. V roce 1998 nebylo na celém světě více než 30 jezdců, nyní se jich předpokládá na 200 000.
Mountainboarding je mezi extrémními sporty nováčkem, ačkoliv jeho kořeny můžeme najít v jiných, už rozšířených, sportech. Vyvinul se jako letní alternativa ke snowboardingu i princip jízdy je podobný. Jezdit na mountainboardu se dá v podstatě kdekoliv, v lese, na louce, po asfaltu. Pokud není po ruce kopec, je možné využít k jízdě tažného řiditelného draka.
Kitebuggying spojení tažného draka a speciální powerkitové bugyny znamená 100% adrenalinový zažitek! Bugyna je speciálně konstruovaná tříkolka, která se řídí nohama. Má nízko položené těžiště a díky malému tření a odporu vzduchu, který klade, jezdí velmi rychle. Ideální povrch je udusaný písek, posekaný trávník, louka nebo strniště, v ideálním případě pláž, ale využít se dá například i asfaltové či betonové plochy, polní cesty atd. Kromě prostého povození zvládne tříkolka i nejrůznější triky - jízda po dvou kolech, jízda pozadu, otočky smykem, ale také kotrmelce (i s buggynou). Vzhledem k malému odporu postačí kity menší velikosti od cca 2,5 do 5ti m2. Převažuje ovládání pomocí vahadel, i když jízda s hrazdou je také možná. Buggy je rozkládací, takže se dá vozit i v osobním autě, rozložení či složení netrvá déle než 10 minut.
Kiteboarding (někdy také psáno kitesurfing, případně flysurfing) zahrnuje použití tažného draka který jezdce uvádí do pohybu po vodní hladině na malém prkně nazývaném surfboard, wakeboard, či kiteboard. Tento sport je „nástupcem“ windsurfingu.Jezdec je k prkně připoután nášlapným vázáním, k vlastnímu pohybu využívá síly větru, který pohání řiditelného draka. Drak má plochu od 6 do 20 metrů čtverečních (v závislosti na větrných podmínkách a hmotnosti kitera), přičemž pracuje na obdobném principu jako padákové křídlo či paraglidový kluzák. Jezdec tak musí zároveň kontrolovat prkno a draka, což činí sport zajímavým.Jedná se o velmi mladý (zato však rychle rostoucí) sport. Ještě v roce 1998 nebylo celosvětově více než 30 jezdců, dnes se odhaduje počet vyznavačů kiteboardingu na 200 000.Větrný rozsah, ve kterém se sport dá provozovat je řádově 4 - 18 metrů za sekundu.Sport se začíná specializovat na různé disciplíny, jako je např. wake style, wave riding, freestyle, jumping, and cruising.V současné době se vyvíjí čím dál lepší (bezpečnější, rychlejší, manévrovatelnější) designy draků, úvazků či nouzových uvolňovacích systémů. V roce 2005 byl takto např. uveden tzv. Bow kite, který má výrazně lepší letové vlastnosti než předešlé modely.
Snowkiting je jedním z největších hitů zimních sezón posledních let. Představuje jízdu s tažným řiditelným drakem na lyžích, snowboardu, či speciálním snowkitingovém prkně, tzv. snowkiteboardu. Přitom potřebujete jen sníh a svého tažného draka, abyste mohli vyměnit chladný zimní den za žhavý, adrenalinem nabitý, zážitek. Rychlost přes 70km/h, vysoké skoky, dlouhé až 50 metrů, jízdu ve volné přírodě - to vše snowkiting nabízí. A ještě si ušetříte nepříjemné šlapání do kopce!
Speedriding je novým sportem, který spojuje rychlou jízdu na lyžích nebo snowboardu s létáním. Nejlepší dispozice pro tento sport mají vyznavači padákových disciplín společně s alpskými lyžaři. Je ideální pro vyznavače powerkitingu ve chvílích, kdy nefouká dostatečně silný vítr. Padák začíná fungovat při rychlosti 25 km/h, kdy je možné se vznášet jen pár centimetrů nad podložkou, nebo podle schopností pilota, překonat gravitaci a odpoutat se do výšky desítek metrů. Výjimkou nejsou ani rychlosti kolem 70 km/h.
Věřím, že vás některý z těchto sportů zaujal a pokud byste se chtěli nějakému sportu věnovat, podívejte se na www.syta.cz. tento web se zabývá nejen prodejem veškerého vybavení pro uvedené sporty.