Pěstování chilli papriček ze semen..


Chilli je nejvíce využíváno jako koření, a to pro svou specifickou pálivou chuť. Domovinou chilli je americký kontinent, odkud se chilli rozšířilo do celého světa. Chilli je součástí lidského stravování údajně již po několik tisíc let. Prvním Evropanem, který okusil tuto pálivou rostlinku, byl Kryštof Kolumbus. Anglicky ji označil jako „pepper“, a to kvůli chuťové podobnosti s pepřem. Dodnes se a angličtině označuje tímto stejným výrazem pepř i paprika.


Základní druhy a odrůdy chilli



Capsicum annuum – např. Cayenne- Kajenský pepř, Kajenský pepř extra tenký
Capsicum frutescens - např. Tabasco
Capsicum chinense – Např. Karibské červené, Habanero
Capsicum pubescens – např. Rocoto
Capsicum baccatum – např. Aji


Proč jsou chilli papričky pálivé?



Pálivost chilli papriček je dána přítomností látky jménem capsaicin. Tato látka pak dráždí naše receptory v ústech a způsobuje pocit pálení. Obsah capsaicinu chilli se udává v jednotkách Scoville (SHU). A která chilli paprička je vůbec nejpálivější? Jmenuje se Naga Jolokia – její pálivost je více než 1 000 000 SHU.



Chilli po zdravotní stránce



Chilli může mít na lidské zdraví jak pozitivní, tak i negativní vliv. Chilli má údajně schopnost snižovat riziko vzniku rakoviny, pomáhá při obezitě a dokáže snížit bolest při některých nemocech. Na druhou stranu však zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, což může mít řadu neblahých dopadů.


Pěstujeme chilli ze semen



Chilli lze vypěstovat buď ze semen anebo pomocí řízkování. Existuje velké množství odrůd chilli. Některé chilli vyžadují delší dobu pěstování, jiné naopak vyrostou velmi rychle. Jednou z odrůd chilli, která se vyznačuje kratší dobou pěstování, je kupříkladu Capsicum annuum. Tato odrůda je také dobrou volbou pro každého, kdo pěstuje v chladnějším podnebí.


Semena chilli a jejich klíčení



Hlavními požadavky na klíčení jsou teplo, vlhkost a kyslík. Semena chilli lze nechat naklíčit více způsoby – za pomoci vaty, ubrousku, křemičité kostky, substrátu či sadbovacích tablet. Na pěstební nádobě je důležité mít drenážní otvory. Semínka chilli zasejte nejhlouběji 3 mm pod povrch – pokud byste je zaseli hlouběji, nemusely by vyklíčit.



Dbejte na to, aby byl substrát více vlhký, avšak nikoliv příliš přemokřený. Po vyklíčení už není časté zalévání žádoucí – mohly by například opadávat nedozrálé papričky apod.



Pro klíčení semínek chilli má zásadní význam teplota. Chilli papriky jsou tropické rostlinky a potrpí si na teplo. V období klíčení by se měla teplota pohybovat kolem 24 stupňů.



Světlo nemá na klíčení semínek chilli žádný vliv, takže klidně mohou klíčit i ve tmě. Jakmile však začnou rostlinky vylézat, je třeba je přemístit ke světlu.



Chcete klíčení semínek chilli urychlit? V tom případě bývá doporučováno namočit je na cca 5 minut do vody, aby nasála vlhkost.


Jakmile chilli papričky vyraší ze semínek…



Po vyklíčení semínek musíme rostlince zajistit dostatečné osvětlení. Nejideálnější je poloha u okna, protože zde je jak světlo, tak i teplo (díky radiátorům). Teplota zeminy by nyní neměla klesnout pod 18 stupňů.


Kdy je čas na první přesazení?



Na chilli můžeme pozorovat výskyt listů v párech. Jakmile rostlinkám naroste druhý pár lístků, nastal čas na přesazení do větší nádobky. Vhodné jsou květináčky o průměru 5 – 10 cm. Při přesazování si dávejte pozor, ať nepoškodíte kořínky rostlinky. Přesaďte rostlinu i s kusem původní zeminy a kořínků se raději vůbec nedotýkejte.


Přesazování chilli ven



Stejně tak jako u prvního přesazování, i u přesazování ven musíte být opatrní, protože chilli papričky jsou náchylné na nedbalou manipulaci s kořeny. Vyndejte rostlinku z květináče i se zeminou a umístěte ji do předem připravené díry v zemi. Připravená zemina by měla být smíchaná s kompostem či přírodními hnojivy. Aby měly rostliny dostatek prostoru, nechejte mezi nimi 20 – 30 cm mezery.



A kdy je nejvhodnější čas na venkovní přesazení?

V našich podmínkách je to měsíc květen. Na tuto skutečnost musíme myslet dopředu, abychom měli včas připravené rostlinky pro venkovní výsadbu. Lze říci, že sezóna pro pěstování chilli ve vnitřních prostorách začíná již v období mezi prosincem a únorem.



V našich zeměpisných podmínkách pěstujeme chilli papričky většinou ve skleníku nebo fóliovníku. Když budeme papriky pěstovat bez skleníku, je to sice možné, ale budou méně plodit.



Chilli musí mít neustále dostatek vláhy, avšak pozor na přelévání. Příliš vydatná zálivka se projevuje opadáváním listů a nedozrálých plodů, nedostatečná zálivka zase usycháním listů.
Pěstování chilli papriček ze semen.. Adresa : http://www.rostliny-semena.cz/cz/chilli-semena-semena-tropickych-a-subtropickych-rostlin/clanky-chilli-semena-a-rostliny-semena-zajimavych-exotickych-
Kategorie: Zábava, volný čas
Klíčová slova: semena,rostliny,pěstování,chilli papričky, capsicum
Uloženo: 03.05.2011
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: 5
Hodnocení webu: 5

Tip: nejlepší výběr dovolených 2024


 
Copyright © 2005-2024 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde