Všem domácím miláčkům je nutné zejména v letních vedrech zabezpečit stálý přísun vody. Ať už s nimi jedete na dovolenou nebo jste přes den v práci, nezapomínejte vodu nejen dolévat, ale také měnit, aby se v ní v teple nemnožily choroboplodné zárodky.
Boudu pravidelně větrejte a umístěte ji do stínu, kde se zvíře může vyhnout sluníčku a polednímu horku. To platí i pro košíky, domečky a klece na zvířata, umístěná v bytě. Pozor, kam dopadá přes den sluníčko!
Během tropických veder se vyhněte namáhavému cvičení se zvířetem. Nadměrná námaha může způsobit teplotní stres nebo mdloby. Optimální venkovní teploty závisí na plemenu a velikosti zvířete. Zeptejte se vašeho veterináře na specifická doporučení, která se týkají vašeho zvířete.
Upozornění: Pokud máte podezření, že se u vašeho zvířete projevil teplotní stres nebo kolaps (velmi těžké dýchaní, sucho v tlamě), zvlhčete zvíře vlažnou, nikoli studenou vodou (ve vaně nebo jemným postřikem zahradní hadicí) a ihned zavolejte veterináře.
Kůže a tělo
Zatímco my se můžeme převlékat, případně v letním horku svléknout až na kůži, zvířata tuto možnost nemají. Proto dbejte na úpravu srsti zvířete. Dlouhá a hustá srst zadržuje vlhkost a přispívá tak k vzniku kožních onemocnění. Pravidelně proto stříhejte a češte srst vašeho mazlíčka.
Nechte vaše zvíře naočkovat proti infekčním nemocem (např. parvoviróza, felinní leukémie). Zvířata přijdou v letních měsících častěji do kontaktu s ostatními zvířaty a snadněji a rychleji se tak šíří různé nemoci. Prevence nejen proti klíšťatům
Proti klíšťatůmOd začátku sezóny používejte přípravky proti klíšťatům (např. obojky Kiltix a Bolfo), blechám a komárům (např. Advantix spot-on pro psy) a srdečním červům. Zapamatujte si, že prevence je jednodušší a levnější než terapie. Například srdeční červivost přenášená komáry už bohužel není doménou jen jižních států a příležitostné dovolené se psem v autě.
Nezapomeňte také na pravidelné odčervování aspoň jednou za tři měsíce (např. ochucenými tabletami Drontal, které jsou volně k dostání i v lékárnách). Odčervení je vhodné zejména po dovolené a důležité v místech, kde má pes přístup k výkalům jiných zvířat.
Abyste omezili přístup zvířete k parazitům a znemožnili rozmnožování parazitů, starejte se o výběh, odstraňujte výkaly a stojatou vodu (např. nádoby s vodou na polévání rostlin), upravujte keříky a stromy. Jedovaté látky
Látky na ničení škůdců jako jsou hlodavci a slimáci jsou pro zvířata po sežrání jedovaté. Proto zamezte zvířeti přístup do míst, kde se takové látky skladují. Také herbicidy mohou otrávit vaše zvíře, proto ho ještě tři dni po ošetření trávníku a rostlin nepouštějte na tyto plochy. Po příchodu domů zvířeti umyjte tlapky, abyste ho zbavili možných reziduí. Motorová vozidla
Z médií známe otřesné případy dětí i zvířat, které zůstaly zavřené v rozpáleném autě. Pokud parkujete na přímém slunci, přesáhne teplota ve vozidle lehce 30 stupňů. Nikdy proto nenechávejte vaše zvíře v autě bez dohledu delší dobu a pokud možno nechávejte trochu pootevřená okýnka.