Z původně účelového řemesla se díky lidské zručnosti a fantazii rozvinulo drátkování v samostatné dekorativní umění a drátky se začaly vyrábět v nejrůznějších tloušťkách a barvách. Drátkují se keramické, skleněné či kameninové hrnce, misky, vázy, lahve, kameny, hrnečky a nepřeberné množství dalších předmětů. Velmi efektní je drátěná krajka a drátky naleznou uplatnění i ve šperkařství a výrobě bižuterie.
Existuje mnoho druhů drátků rozmanitých průměrů a barev, v dnešní době získalo drátkování nový rozměr a drátky jsou dobře dostupné a je opravdu z čeho vybírat, takže seženete i druhy drátků, které by jste si ani nedovedli představit, že existují. Pro práci s drátky jsou také velice důležité kleště, nejlépe kulaté nebo bez zoubků, protože zejména měděné drátky se snadno zničí zoubkovými kleštěmi i neopatrným pohybem, jsou totiž velice měkké. Nejznámějšími ozdobnými prvky jsou obloučky nebo smyčky, vzniklé roztažením a zploštěním spirál z drátu. Tyto spirály a smyčky se zahákují do sebe a tím vzniká krásné kreativní dílo.
Drátkování dnes prožívá svou renesanci, protože se v současnosti používá již jen pro dekorativní účely. Odrátovaná keramika, kraslice, skleněné lahve či volně závěsné dekorace z drátků působí v interiéru odlehčujícím a kontrastním dojmem a potěší jistě každého. Navíc každý dárek je originál a vzpomínka na toho, od koho odrátkovaný předmět máte. Profesionální drátěné výrobky se také občas objevují v moderních galeriích, ateliérech či výstavách.