Radon může způsobit onemocnění dýchacích cest, v ojedinělých případech stojí za vznikem rakoviny plic.
Koncentraci radonu ve vašem domě nebo bytě zjistí radonový průzkum, který určí hodnotu radonového indexu (udává se v becquerelech na metr kubický). Pokud jsou naměřeny hodnoty vyšší, než 200 Bq/m3 , je třeba nutně provést příslušná protiradonová opatření.
Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem radonu, problematika radonu je zde současně jednou z nejzávažnějších.
Oblasti se zvýšeným výskytem radonu v ČR
Z geologického hlediska se nejméně radonu nachází v sedimentárních (usazených) horninách. Naopak největší koncentrace jsou ve vyvřelinách, nejčastěji je to žula, syenit nebo znělec.
Zvýšené hladiny radonu se nachází v těchto oblastech a městech:
Plzeň, Karlovy Vary, Cheb, Kralovice, Mariánské Lázně, Tachov, Rokycany, Nepomuk, Klatovy, Domažlice, Jihlava a okolí, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďársko, Milevsko, Písek – Netolice, Liberec a Jablonec na Nisou, Teplice, oblast Strakonicka, Mirošov atd.
Kudy se radon dostává do domu
Cest, kterými se radon dostává do obydlí, je relativně velké množství. Radon najdeme nejčastěji ve vývěrech podzemních vod, ale může vyvěrat samostatně jako plyn z podloží.
Významnou vstupní cestou radonu do objektů jsou různé netěsnosti nebo praskliny. Jedná se zejména o netěsné prkenné podlahy v přízemí domu – ty, které jsou v kontaktu s podložím.
Dále jsou to netěsnosti a pukliny v podlahách sklepů a suterénů, netěsnosti v místech, kde prostupují různé instalační trubky – rozvody plynu, vody nebo topení. Netěsnosti často najdeme i u revizních šachet.
Dalším kritickým místem, které umožňuje prostup radonu do domu, jsou kontakty stěny a podlahy, zejména se jedná o prostor dilatačních spár. Věnujte problematice radonu zvýšenou pozornost, nechte si udělat radonový průzkum vašeho pozemku a domu.