Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda váš budoucí domov nebude stát na pozemku, kde se vyskytuje až příliš radonu, je zjištění radonového indexu pozemku.
Radonový index pozemku (dříve radonové nebezpečí) vyjadřuje míru rizika pronikání radonu z podloží do objektu (z půdního vzduchu nebo vody do prostředí uvnitř stavby). Radonový index může nabývat nízkých, středních a vysokých hodnot. V případě že je radonový index nízký, není třeba provádět žádná protiradonová opatření. Střední radonový index signalizuje, že se na pozemku nachází radon, který by v budoucnu mohl způsobit problém. V tomto případě je třeba stavebně i projekčně přizpůsobit budoucí stavbu tomuto riziku.
Vysoký radonový index signalizuje vážné nebezpečí a problémy s radonem a je třeba provést příslušná protiradonová opatření.
Radonový index v číslech
Česká republika patří k zemím s nejvyšší koncentrací radonu v budovách, průměrné hodnoty se pohybují kolem 60 Bq/ m3, což odpovídá nízkému radonovému indexu. V objektech, které jsou obývány, by měl být radonový index nižší než 100 Bq/ m3, v případě, že hodnota přesahuje 200 Bq/ m3 je nutné provést optimální protiradonová opatření. Radonový index může dosahovat i velmi vysokých absolutních hodnot, v případě, že jsou tyto hodnoty vyšší, než 2000 Bq/m3, neměly by osoby trvale takový objekt obývat.
Problematiku radonu řeší v České republice vyhláška č. 307/2002. Místní stavební úřad vyžaduje doložit ke stavebnímu povolení nebo ohlášení stavby protokol o stanovení radonového indexu. Měření radonu (radonového indexu) mohou provádět pouze společnosti – subjekty – které mají povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.