Pomyslný žebříček vede Česká republika, kde se během uplynulých 15 let zvýšila koncentrace radonu téměř o 20 %. Radonový plyn může při vysokých koncentracích způsobovat zdravotní potíže související s dýchacím ústrojím, ve výjimečných případech může vyvolat i karcinom plic.
Při stavbě rodinného domu, ale i komerčních prostor a ostatních staveb je investor povinen zajistit stanovení radonového indexu pozemku, pokud radonový index nabývá vyšších než přípustných hodnot, je nutné provést preventivní protiradonová opatření. U dříve postavených domů není stanovení radonového indexu požadováno, a proto právě starší stavby představují největší riziko zvýšené koncentrace radonu. Jedná se zejména o domy postavené v 60. letech (a dříve) minulého století, které mají nedostatečnou hydroizolaci.
Proč to dřív nevadilo?
Mnoho lidí (hlavně ze starší generace) žilo v domech, které byly postaveny v místě s později zjištěným vysokým výskytem radonu, a přesto nikdy nezaznamenali žádné zdravotní komplikace, které by s výskytem radonu souvisely. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Starší domy, které měly netěsnící podlahy, kterými mohl radon pronikat dovnitř, měly zároveň i netěsnící okna a většinou i obvodový plášť zdiva. Ve spojení s lokálními kamny na tuhá paliva zajišťovaly tyto stavební vady optimální cirkulaci a odvětrávání vzduchu ven z objektu. Při rekonstrukcích se často prováděly výměny oken i oprava zdiva domu, tudíž vzduch nemohl z domu unikat a koncentrace radonu v domě se několikanásobně zvýšila.
Pokud bydlíte ve starším zrekonstruovaném domě, rozhodně si nechte provést radonový průzkum, který bezpečně odhalí možné radonové riziko. V případě, že bude hladina radonu vyšší, než je přípustná hodnota, nechte si provést příslušná protiradonová opatření.