Průjem u dětí bývá často podceňován, i když by se mu měla věnovat zvláštní pozornost, jelikož může přerůst až v dehydrataci. O průjem u dětí se jedná tehdy, pokud se zvýší počet stolic za den (více než 3 za 24 hodiny). Stolice také často změní barvu a především hustotu. Zcela zabránit průjmu u dětí nejde, můžeme pouze minimalizovat jeho příčiny a předcházet mu prevencí. Je třeba bedlivě dbát na hygienu, dodržovat zásady správné výživy a podpořit imunitu miminka.
O průjem u dětí se jedná tehdy, pokud se zvýší počet stolic za den (více než 3 za 24 hodiny). Stolice také často změní barvu a především hustotu. Kojené děti mívají stolici všeobecně řidší a někdy i po každém kojení mají lehký průjem. Přesto se nejedná o průjmovité onemocnění, děti v tomto případě většinou netrpí bolestmi a do 14 dnů se jim stolice upraví. průjem u dětíMezi nejčastější příčiny průjmu u dětí patří:
* Umělá výživa novorozenců a kojenců – uměle živení novorozenci a kojenci v prvních třech měsících života častěji onemocní průjmovým onemocněním a může tady být i těžší průběh * Chyby při umělé výživě – uplatňuje se zejména nedostatečná hygiena při přípravě stravy, při jejím skladování, při sterilitě kojeneckých lahví a saviček. Dále pak překrmování, nevhodné složení stravy nebo naopak podvýživa * Chyby v technice kojení * Oslabení kojeneckého organismu, nedostatečně osídlená střevní mikroflóra – příčinou mohou být infekce, vrozené vývojové vady a defekty imunitního systému * Alergie – celiakie a potravinové alergie, nejčastěji u špatně prospívajících dětí * Infekce – jsou způsobené mikroby, kteří mohou při proniknutí do trávicího ústrojí kojence vyvolat průjem. Znečištěná potrava a infikované ruce jsou hlavními faktory při přenosu bakteriálních střevních infekcí
Studie zveřejněná v únoru v Journal of Pediatrics, v jednom z nejprestižnějších odborných časopisů zabývajícím se zdravím dětí, ukázala skvělé výsledky probitika Lactobacillus reuteri Protectis na zmírnění průjmu u dětí. Výsledky ukázaly, že výskyt průjmových onemocnění byl u dětí, které byly léčeny Lactobacillem r. Protectis snížen o 32 procent ve srovnání s placebem a dalším probiotickým kmenem.