Převařování vody je léty zažitý zvyk. Varem se snažíme zlikvidovat choroboplodné zárodky, ať už třeba při pobytu v přírodě nebo v exotické cizině. Samotná voda z kohoutku, i když převařená, se však pro naše nejmenší nehodí. Obsahuje totiž řadu minerálních látek, které se převařením z vody neodstraní a dětský organismus si s nimi neporadí. Mezi maminkami však stále panuje nejistota, zda musí převařovat rovněž kojeneckou vodu. Co kdyby…?
Zeptali jsme proto se odborníka, RNDr. Vladimíra Řezníčka, který se tématu podzemních vod věnuje celý svůj život. Jak to s tím převařováním vody vlastně je?
„Převařením vody z kohoutku stejně tak jako přírodní podzemní vody dojde k narušení jejího přírodního složení. Dochází zejména k vysrážení hydrogeuhličitanu vápenatého ve formě vápenatého sintru, který může být viditelný, stejně jako u rychlovarné konvice. Záleží na množství těchto solí. Čím více je jich v převařované vodě, tím více se jich vysráží. Kojenecká voda by jich měla obsahovat jen minimální množství, bílé stopy po solích by u této vody po převaření tedy neměly být patrné. Převařování je úprava energeticky náročná, při které se zničí i mikrobiální oživení vody a to v závislosti na době varu. Současně se změní i chuťové vlastnosti,“ konstatuje RNDr. Řezníček.
To tedy znamená, že kojeneckou vodu je zbytečné převařovat. A opravdu nestačí převařit klasickou vodu z kohoutku?
„V žádném případě se převařená voda nemůže srovnávat s lahvovanou podzemní vodou přírodní čistoty, jejíž mikrobiální nezávadnost je zabezpečena ošetřením vody UV lampou, bez toho, aby došlo ke změně chuťových vlastností. Převařená voda z kohoutku se nemůže vyrovnat kvalitě kojenecké vody a ani být takto označována,“ říká doktor Řezníček a dodává: „„Pokud chcete mít jistotu, je řešením dlouhodobě kvalitativně stabilní a pravidelně kontrolovaná „balená voda“ ověřených značek, např. Horský pramen.“
Pediatři doporučují používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů přibližně do jednoho roku. Potom jsou už ledviny dětí schopny eliminovat případné nežádoucí látky z běžné pitné vody. Ale ani poté používáním kojenecké vody nic nezkazíte!
RNDr. Vladimír Řezníček
Více jak 50 let se zabývá kvalitou podzemních vod. Věnuje se jejich průzkumu a využívání, a to zejména vod minerálních a vod mimořádně kvalitních, vhodných pro plnírenskou výrobu, zvláště pak vhodných pro kojeneckou výživu.
Jeho činnost je zaměřena také na podchycení nových zdrojů pitných vod a vod vhodných pro lázeňské využití, tak i na zkvalitnění starších zdrojů, jejichž technická úroveň už nesplňovala současné požadavky na jímání kvalitních podzemních vod. K jeho velkým úspěchům z uplynulých let můžeme jmenovat zdroj termální vody Žerotín ve Velkých Losinách, vybudování moderní zřídelní základny luhačovických lázní, lázní Hodonín, jakož i zdrojů kyselek v Ondrášově, v Horních Moštěnicích, Bělovsi u Náchoda.