Co vlastně znamená "doporučená denn

Každý z nás už zřejmě slyšel pojem "doporučená denní dávka" (zkráceně DDD nebo anglicky RDA - Recommended Daily Allowance) - podle zákona se na každém doplňku stravy musí uvádět poměr DDD a skutečného obsahu vitaminů v jedné tabletě či kapsli. To je také často hlavním argumentem lékárníka či prodejce: "Tento přípravek obsahuje 100 % DDD většiny vitaminů". Zeptali jste se ale někdy sami sebe, co to vlastně ta "DDD" je? KDO to vlastně doporučuje? A zda je skutečně dostatečná?

Ve zkratce můžeme říct, že hodnoty DDD určuje zákon, konkrétněji "Vyhláška č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin". A samozřejmě tato vyhláška je založena na normách EU. Jednotlivé členské země totiž mají velmi malou možnost si jakkoli DDD upravovat.

Dejme ale stranou politiku a podívejme se na praktickou stránku - je DDD dostatečná? Zřejmě vás neohromí tvrzení, že pro multimiliardové farmaceutické giganty je lepší nemocný člověk, než ten zdravý. A čím déle je člověk nemocný, tím více léků potřebuje, a tím více naskakují nuly na kontech těchto firem. A samozřejmě jsou to právě tyto firmy, které v Bruselu lobují za "korektní normy" a štědře sponzorují "výzkum" pro stanovení či úpravy DDD (abychom náhodou nebyli až moc zdraví). To samozřejmě neznamená, že všechny hodnoty DDD jsou špatné. Znamená to ale, že některé klíčové vitaminy jsou záměrně nízké - a to bohatě stačí.

Podívejme se na jeden křiklavý příklad - vitamin B1 (thiamin). DDD byla před osmi lety stanovena na 1,5 mg, v roce 2008 snížena na 1,4 mg a dnes je to jen 1,1 mg. Možná vám to přijde jako důležité hraní si s desetinkami. Věděli jste ale, že během intenzivní duševní aktivity (během přemýšlení či koncentrace) může vaše tělo spálit až 100 mg vitaminu B1 během 1-2 hodin? Ano - 100 mg! Pro jakoukoli myšlenkovou aktivitu je vitamin B1 nezbytný.
Měli jste někdy pocit, že jste "duchem mimo" nebo jste už prostě nebyli schopni přemýšlet, byli jste nepozorní, roztěkaní, či jste se dokonce sami sobě divili, co to vlastně děláte? I to mohou být symptomy nedostatku vitaminu B1, které končí až u antidepresiv či dalších "léků", které ve skutečnosti neléčí, jen plní farmaceutické kasy. Samozřejmě, doba se čím dál tím víc zrychluje, a proto jsou požadavky na vitamin B1 čím dál vyšší (rozhodně ne nižší, jak by se mohlo zdát dle DDD).

Jistě jste si za poslední roky všimli výsledků "pokroku medicíny" - mnoho lidí s depresemi či dalšími psychickými potížemi, stoupající statistiky rakoviny, cukrovky či v neposlední řadě časté chřipkové epidemie.
Na druhou stranu bylo již od poloviny minulého století provedeno mnoho studií, které stanovily skutečná doporučení pro příjem základních živin. A fakt, že tvrzení předních evropských a amerických odborníků na výživu se moc neliší, jen znamená, že zřejmě nebudou daleko od pravdy. Tato doporučení se samozřejmě liší podle toho, zda jde o muže či ženy, podle věku, náročnosti práce apod. Mohou nám nicméně alespoň ukázat hranice optimální denní dávky.

Multivitaminová energie Standart od Dr.Vitamina, obsahuje všechny potřebné živiny v složením takovém, které tělo může plně zužitkovat a tím prospívat celkovému zdraví. Optimální denní dávka je rozdělena do 6 kapslí na den, ale vy sami si určíte kolik kapslí je pro vás dostačující v daný den. A určitě se to bude lišit podle toho, jak namáhavý den máte.



Co vlastně znamená "doporučená denn Adresa : http://www.drvitamin.cz
Kategorie: život, zdraví­
Klíčová slova: drvitamin, zdraví, zdrave vitaminy, nemoci, minerály, DDD, Doporučená denní dávk
Uloženo: 16.10.2012
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

Tip: nejlepší výběr dovolených 2025


 
Copyright © 2005-2025 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobní­ch údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení­ a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde