Kostival lékařský patří mezi klasické české bylinky a byl nepostradatelnou bylinkou každé hospodyně. Býval velkým pomocníkem při zlomeninách, zánětech žil a pohmožděninách. Připravili jsme pro Vás návody na zpracování. Léčivé bylinky jsou nedílnou součástí tradiční homeopatické medicíny. Babské rady čili Škapulíř: Používá se především jako mast nebo na obklady - na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách.
Obklady - připravuje se klasický nálev z kořene kostivalu, který se louhuje ve vodě. Vzniklý roztok aplikujeme na rány, abychom urychlili jejich hojení. Podobně zklidňující účinky má na ložiska ekzému a na místa podrážděná bodnutím hmyzu. Obklad z kostivalu přiložený na dolní končetiny blahodárně působí na žíly a pomáhá tlumit příznaky chronické žilní nedostatečnosti.
Tinktury - tinktura má podobné využití jako obklady a připravujeme ji louhováním kořene v lihovém roztoku.
Masti - Základními složkami kostivalové masti jsou kořen kostivalu, sádlo a vosk. Poměrně dobrý efekt má opět na hojení ran a hojení lehkých popálenin.
Kloktadla - K přípravě kloktadla se využívá nálev z kořene, má dobrý efekt na záněty v dutině ústní, zejména na záněty dásní. Kostivalová mast: Ingredience:
Kořen kostivalu lékařského
Vepřové vyškvařené sádlo, či jiný přírodní tuk (kokosový, vazelína či bambucké máslo